Velika nagrada Katara

Izvješće Aramca

Napuštamo Katar s više bodova nakon fizički zahtjevnog Grand Prixa u nedjelju navečer.

Fernando je završio šesti, a Lance 11. pod svjetlima usred velike vrućine na Lusail International Circuit.

Kvalifikacije u petak postavile su raspored za nedjeljni Grand Prix, s Fernandom koji je bio četvrti, a Lance 16. – obojica na rabljenim Mediumima. Iz sigurnosnih razloga, svaki je vozač bio ograničen na 18 krugova na bilo kojem setu guma, što je u biti zahtijevalo najmanje tri zaustavljanja za svakog vozača tijekom utrke od 57 krugova.

U prvom krugu, Safety Car se aktivirao zbog sudara između Mercedesa. Lance je iskoristio priliku u boksu za novi set srednjih guma u trećem krugu, s oprezom koji je završio jedan krug kasnije.

Fernandov prvi odlazak završio je u 11. krugu kada se zamijenio za drugi set rabljenih Mediuma. U drugom dijelu utrke Fernando je stigao do trećeg, a Lance do petog mjesta.

Lance je boksao za novi set tvrdih smjesa u 21. krugu, a Fernando ga je slijedio u 26. krugu. Vožnja kroz šljunak u drugom zavoju u 34. krugu oštetila je Fernandov bolid, što je ugrozilo ostatak njegove utrke.

Nakon boksa za novi niz Mediums u 39. krugu, Lance je dobio kaznu od pet sekundi zbog prekoračenja ograničenja staze, s još jednom kaznom koja je nastala kako se utrka bližila kraju. Završio je 10. u vrućim i iscrpljujućim uvjetima, ali je degradiran na 11. zbog kršenja ograničenja staze.

Sa svojim posljednjim nastupom koji je započeo nakon zaustavljanja za nove Mediume u 44. krugu, Fernando je završio šesti, dodavši još osam bodova onima koje je zaradio u subotnjem sprintu.

Naša pozornost sada je usmjerena na Veliku nagradu Sjedinjenih Država 2023., koja je domaćin petog sprinta sezone i započinje trostruki susret utrka u Americi.

Velika nagrada

#14 Fernando Alonso | glavna nagrada

"Bila je to ekstremna današnja utrka s vrućim uvjetima i možda jedna od najtežih s kojima smo se suočili. Također smo imali problema sa sjedalom koje je bilo vrlo vruće od oko 15. kruga, što ju je činilo prilično izazovnom.

“Ipak, bili smo konkurentni i sretan sam što sam završio šesti nakon nekoliko vikenda u kojima nismo imali tempo.

“Završili smo deveti u Monzi, osmi u Japanu i ovdje sam se osjećao kao da smo u kombinaciji.

"Možda kao sport možemo razmisliti o nekim mjerama u budućnosti ako opet iskusimo ove ekstremne temperature."

#18 Lance Stroll | glavna nagrada

"Danas smo završili deveti na stazi, s kaznama ograničenja staze koje su nas degradirale na 11. mjesto.

"Razočaravajuće je ne uzeti bodove jer smo se tako teško utrkivali u tako fizički zahtjevnim uvjetima. Temperature s kojima smo se tamo suočili bile su ekstremne – više nego na bilo kojem drugom događaju – i ovdje ima puno tijesnih zavoja tako da se neprestano borite s g-sile.

"Ipak, ima pozitivnih strana; automobil je danas imao bolji tempo i tim je donio neke dobre strateške odluke s reguliranim ograničenjima guma.

"I tim u garaži napravio je odličan posao u tako izazovnim uvjetima."

Mike Krack, voditelj tima

“Danas smo osvojili važne bodove, ali to nije bila laka utrka uz intenzivnu vrućinu i strategije guma koje su nam bile na raspolaganju.

“Bili su to teški uvjeti za utrku i vidjeli smo da su svi vozači trebali hidrirati nakon utrke.

"Mislim da nam nije bilo puno više na raspolaganju u smislu ukupnih rezultata. Imali smo dobar početak i strategija je bila ispravna.

"Fernando je pretrpio oštećenje poda nakon vožnje kroz šljunak, zbog čega je bilo teško ostati ispred Charlesa (Leclerca).

"Lance se dobro oporavio od svoje startne pozicije i bio je na putu za bodove bez vremenskih penala nakon utrke.

"Jasno je da moramo pronaći više performansi i naša je puna pozornost usmjerena na to za nadolazeće utrke.“